archyvas.vz.lt

"Verslo žinių" archyvas

       
•  Išplėsta paieška
•  Rasti konkretų leidinį
•  Pagalba
   
RSS
Ieškota: 

 
Spausdinti

Graži ir liūdna "Madagaskaro" utopija

2004 01 30, VŽ, Nr. 20, Savaitgalis, Nr. 4, 11p.
Sausio 30 d. ir vasario 1 d. 18 val. Vilniaus mažajame teatre - premjera. Rimas Tuminas pastatė spektaklį pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę "Madagaskaras".

Juokingas ir kartu graudus Rimo Tumino režisuotas spektaklis ragina atsigręžti į praeitį. Nes, režisieriaus žodžiais tariant, į bet kokį istorinį kontekstą nuklysdamas kartu grįžti į savo vaikystę. Negalime užčiuopti savo vientisumo apsiriboję vien gimimo data. Visi mes - iš seniau.
Marius Ivaškevičius vadinamas vienu iš originaliausių ir perspektyviausių lietuvių dramaturgų. Visos anksčiau parašytos jo pjesės nors trumpam gavo pagyventi sceninio gyvenimo: pirmoji, "Kaimynas", buvo pastatyta Jaunimo teatre, "8-230, tai aš" kaip spektaklio eskizas 2000 m. pristatyta tarptautiniame teatro festivalyje "Naujosios dramos akcija", "MalYš" iki šiol vaidinama Oskaro Koršunovo teatre.
"Madagaskaras", naujausia M. Ivaškevičiaus pjesė, originaliai, autoironiškai ir intelektualiai pristato Lietuvą kaip fenomeną, mūsų pačių požiūrį į save ir pasaulį. Pjesės sėkmės priežastis - intriguojantis siužetas, neįtikėtinos situacijos ir meistriški dialogai, parašyti pasitelkus autentišką pirmosios XX a. pusės kalbą. Dramai apie lietuviškas utopijas M. Ivaškevičius "atrado" unikalią ir kažkodėl nelegendinę asmenybę - Kazį Pakštą (1893-1960) .
Visoje XX a. Lietuvos istorijoje turbūt nėra kito tokio žmogaus, kuris būtų turėjęs tiek kultūrinių, geopolitinių bei visuomeninių idėjų ir tiek drąsių projektų bei užmojų. Geografas, keliautojas, geopolitikas ir visuomenės veikėjas Kazys Pakštas vadintas "propagandos ministeriu be ministerio rango", "laisvos Europos žygiuotoju", "Ulisu", "lietuvių nomadu", "patriotiniu viesulu", "tautos šaukliu", "tautiniu apaštalu", "lietuvių Ciceronu", lygintas su J. A. Herbačiausku, S. Šalkauskiu, A. Lincolnu ir A. von Humboldtu.
Nujausdamas Lietuvos likimą, jis ieškojo priemonių, kaip išgelbėti mūsų tautą, kaip įgyvendinti amžiną lietuviškąją utopiją - sutelkti krūvon visus lietuvius. Ši kolumbiška asmenybė, visą gyvenimą besiveržusi į naujas erdves, numatė perkelti Lietuvą į kurią nors Afrikos šalį ir sukurti ten "atsarginę" tėvynę.
Nei M. Ivaškevičius, nei R. Tuminas Kazio Pakšto utopijos pernelyg neironizuoja ir neheroizuoja.
Režisierius pasakoja buvęs itin atsargus, rinkdamasis spektaklio žanrą, siekė, kad naiviai komiškas situacijas lydintis juokas, kaip ir dėmesys autentiškoms detalėms, nenustelbtų minties, neužgožtų nostalgiškos nuotaikos, kurią padeda kurti Fausto Latėno muzika. "Madagaskaro" aktoriai - Ramūnas Cicėnas, Gintarė Latvėnaitė, Mantas Vaitiekūnas, Valda Bičkutė, Vaida Būtytė, Eglė Gabrėnaitė, Arvydas Dapšys, Audris Chadaravičius ir kt. - itin jautrūs kuriamiems personažams. Iš čia ta begalinė simpatija kuo nuoširdžiausiai apie lietuvių kolonizaciją Afrikoje svarstančiam Kazimierui Pakštui, meilės Tėvynei ir išsvajotajam jaunikaičiui nesutalpinančiai savy Salei, mistiškajam ambasadoriui Oskarui-
"Madagaskaro" eskizas buvo parodytas pernai gegužę vykusiame festivalyje "Naujosios dramos akcija" ir tapo bene įsimintiniausiu renginio įvykiu.
Publikos entuziazmo, kritikos komplimentų bei užsienio festivalių dėmesio sulaukęs spektaklis kol kas bus vaidinamas Vilniaus mažojo teatro (Gedimino pr. 22) fojė įrengtoje scenoje. "Madagaskaro" laivu režisierius Rimas Tuminas planuoja išplaukti į kitais metais planuojamas Mažojo teatro įkurtuves. O šiemet dar žada antrąją "Madagaskaro" dalį, įtrauktą į šiųmetės "Naujosios dramos akcijos" programą.


reklama:
Spausdinti   < atgal ^ į viršų
 
DAUGIAU APIE ASMENIS
DAUGIAU APIE ĮMONES